Jak dbać o buty? Zapoznaj się z naszymi poradami
Dobrze znasz to uczucie, gdy kupujesz nowe buty i masz ochotę chodzić w nich bez przerwy. Są niesamowicie wygodne i prezentują się tak, jak na zdjęciach w magazynach modowych. Co zatem zrobić, aby móc cieszyć się nimi jeszcze dłużej? Jak dbać o buty, aby mimo upływu lat wciąż świetnie się prezentowały? Koniecznie zapoznaj się z naszymi radami!
Używaj butów zgodnie z ich przeznaczeniem
Podstawową radą, jaką należy tutaj wziąć pod uwagę jest przeznaczenie butów. Niektóre są stworzone z myślą o fanach aktywności i wyposażono je w dodatkowe technologie, które sprawdzą się na treningu. Inne z kolei powstały stricte do używania ich na co dzień, a miękka pianka i guma w podeszwie nie do końca sprawdzą się na górskich szlakach. Dlatego pamiętaj, aby zakładać odpowiednie buty w konkretnych sytuacjach. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz ryzyko powstawania kontuzji, ale i unikniesz uszkodzenia obuwia. Ważne jest również to, aby odpowiednio sznurować buty. Zbyt mocne ściągnięcie bocznych paneli może skutkować pęknięciami lub marszczeniem się materiałów, a w konsekwencji również odkształceniem.
Pielęgnacja i impregnacja
Każdy pamięta o tym, aby wyczyścić swoje buty wtedy, gdy są brudne lub w planach jest wielkie wyjście. Mało kto jednak pamięta o systematycznej pielęgnacji obuwia, a nawet impregnacji przed pierwszym użyciem. A to błąd! Dbaj o swoje buty od pierwszego dnia. Zabezpiecz je przed czynnikami zewnętrznymi takimi, jak wilgoć, kurz i brud. W tym celu zastosuj środki do pielęgnacji obuwia, takie jak impregnaty czy pasty dostosowane do materiału, z którego są zrobione. Dzięki temu nowe buty będą Ci służyły dłużej. Jeśli chcesz zaimpregnować buty po jakimś czasie użytkowania, pamiętaj, aby uprzednio je wyczyścić!
Jak czyścić buty w zależności od materiału?
Warto zaznaczyć, że w zależności od rodzaju użytego materiału, swoje buty zimowe będziesz czyścić w zupełnie inny sposób niż te na lato. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – skóra wymaga innej pielęgnacji niż siateczkowy materiał tekstylny. W związku z tym:
- obuwie skórzane należy czyścić za pomocą wilgotnej szmatki bez dodatku żadnych detergentów. Jeśli masz do czynienia z zaschniętym błotem, najpierw powoli się go pozbądź za pomocą szczoteczki o delikatnym włosiu. Jeśli chcesz je nabłyszczyć, stosuj pasty w kolorze skóry lub tej o przezroczystym wykończeniu.
- buty z nubuku wymagają czyszczenia za pomocą specjalnej gumowej szczoteczki i tej o miękkim włosiu. Unikaj moczenia, a do pozbycia się większych zabrudzeń stosuj jedynie wilgotną szmatkę. Używaj środków do pielęgnacji obuwia z nubuku (głównie w aerozolu).
- obuwie materiałowe (canvasowe, siateczkowe) – w tym przypadku polecamy oddzielnie czyszczenie cholewki i podeszwy. Do cholewki warto użyć wilgotną szmatkę z ciepłą wodą, a do pozbycia się brudu z białego obuwia można zastosować delikatne środki do czyszczenia obuwia. Z kolei podeszwę białych sneakersów można wyczyścić za pomocą szczoteczki i piany.
Warto zaznaczyć, aby do czyszczenia obuwia nie stosować detergentów, ani tym bardziej nie prać ich w pralce! Dlaczego? Taki zabieg może zniszczyć strukturę materiału lub uszkodzić szwy albo inne elementy łączenia materiałów. W towarzystwie detergentów kolor Twoich butów również może ulec zmianie.
Jak suszyć buty?
Niestety złapał Cię deszcz. Ulewa, wielkie kałuże. Twoje buty przemokły. Chcesz je szybko wysuszyć i na nowo móc je niebawem założyć na nogi. Jednak… nie tak szybko! Zamoczonych butów skórzanych lub z nubuku czy materiału nie należy suszyć za pomocą ciepłego źródła powietrza. Dlatego unikaj stosowania do tego celu suszarek, nie kładź obuwia na ciepłym kaloryferze ani nie wystawiaj na ostre słońce. Dlaczego? Tak wysokie temperatury mogą sprawić, że klej zacznie się rozpuszczać, a kolor Twoich butów może ulec zmianie. Do tego sam materiał może nie być przystosowany do tak wysokich temperatur. Dlatego pozostaw je do samoistnego wyschnięcia w suchym i zacienionym miejscu. Aby nie straciły pierwotnego kształtu, możesz do środka włożyć prawidła, gazety lub skarpety.
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów?
Po kilku sezonach użytkowania zauważasz, że Twoim butom przydałoby się odświeżenie również od środka? Dlatego najlepszym wyborem będą modele, które posiadają we wnętrzu antybakteryjną wkładkę Ortholite. Jej zadaniem jest również niwelacja nieprzyjemnych zapachów. Jednak jeśli uporczywy zapach wciąż drażni, zdecyduj się na dezodorant do butów, który pochłonie woń z obuwia, a jednocześnie na dłużej zapewni świeże środowisko dla stóp.
Jednak przede wszystkim warto zapoznać się z zaleceniami producenta. To właśnie na etykietach często podany jest sposób pielęgnacji obuwia, który jest dostosowany do wykorzystanego materiału. Warto również pamiętać, że kluczem do sukcesu jest systematyczna pielęgnacja obuwia i odpowiednie przygotowanie go do przechowywania po sezonie i do używania przed. Tak przygotowane obuwie posłuży nam na dłużej.